آنالیز داده

انواع مختلف فیلترها در گزارشات POWER BI کدامند؟

فلیترها رفتار یکسانی ندارند و نحوه  ی ایجاد آن ها بر نحوه  ی رفتار آن ها در گزارشات تاثیر می گذارد

در این مقاله ، انواع مختلف فیلترها و روش های ایجاد آن ها را بیان می کنیم.

فیلتر چیست؟

فیلترها از ویژگی های قدرتمند Power BI هستند. آنها برای مرتب سازی داده ها بر اساس برخی از شرایط انتخاب شده استفاده می شوند. شما باید مقادیری را در بخش فیلترها انتخاب کنید و نتیجه را فقط براساس آن معیارها ببینید. به عنوان مثال ، فرض کنید شما یک مجموعه داده مربوط به فروش یک فروشگاه دارید. با استفاده از فیلترها می توانید فقط اطلاعات مورد نیاز خود را کاوش کنید. اگر می خواهید کل فروش کانادا را برای یک سال خاص پیدا کنید، داده ها را براساس کشور و سال فیلتر می کنید.

جدول زیر مقایسه قابلیت‎های انواع فیلتر در پاور بی آی آورده شده است:

فیلتر چیست؟

حال به بررسی فیلترهای پاور بی آی می پردازیم:

Visual Level Filter

این فیلتر روی یک چارت اعمال می شود و بر روی محاسبات آن اثر می گذارد در تصویر زیر ما می خواهیم تنها فروش تعداد محصولات کتگوری تکنولوژی را ببینیم به سراغ بخش filter on this visual  می رویم و با انتخاب فیلد گروه کالا  تیک کتگوری مورد نظر را می زنیم

Visual Level Filter

Page Level Filter

این فیلتر در سطح یک صفحه اعمال می شود در واقع بر روی تمام چارت های طراحی شده در صفحه مدنظر تاثیر می گذارد و کاری به صفحات دیگر ندارد.در تصویر زیر ما یک چارت دیگه به صفحه اضافه کردیم تا بدونیم سهم هر گروه کالا از سود شرکت چند درصده، بعد برای اینکه فقط داده های مربوط به ایالت new york رو ببینیم در قسمت   Page Level Filterتیک نیویورک رو می‌زنیم.

Page Level Filter

فیلتر در سطح داشبورد (Report Level Filter)

در این نوع فیلتر، شرط مورد نظر در کل صفحات داشبورد اعمال می شود و مختص به یک چارت خاص یا یک صفحه خاص نیست. پیاده سازی این مورد نیز مانند مورد های قبل است با این تفاوت که فیلد مورد نظر در قسمت Report Level Filter قرار می گیرد و در کل صفحات وچارت ها اعمال می شود.

Drill Down Filters

این فیلتر زمانی فعال می شود که یک داده به صورت hierarchy ( سلسه مراتب) داشته باشیم.بعد از فعال شدن این فیلتر،سه گزینه دیگه به چارت ما اضافه می شود که به ترتیب از چپ به راست، علامت جهت بالا و پایین برای رفتن به سطوح مختلف گزارش است علامت دو فلش رو به پایین برای رفتن به سطوح مختلف به صورت مستقل است و علامت expand  نمایش جزئیات هر سطح برای ورود به سطح دیگر است.

Drill Down Filters

یک نکته:

 پیش میاد یک وقتایی، پاور بی آی متوجه سلسه مراتب داده های ما نمیشود یا ممکن است که ما رابطه ای بین چند داده می خواهیم برقرار کنیم که هیچ سلسه مراتب منطقی بین آنها نیست برای این کار چگونه عمل می کنیم؟

در این صورت باید خودمون به صورت دستی hierarchy درست کنیم و فیلدهای مورد نظر را به ترتیبی که می خواهیم در گزارش نمایش داده شود در قسمت Axis قرار می دهیم.

روش دیگر این است که شما در قسمت فیلدها بیایید create hierarchy  کنید و فیلدهایی که می خواهید به صورت سلسه مراتب دربیارید رو به ترتیب اضافه کنین..

فراموش نکنیم که در فیلتر Drill down ما نمیتوانیم نوع سورت در هر سطح و نوع نمودار در هر سطح را تغییر بدهیم.

Drill through Filters

با استفاده از این فیلتر می توانید فیلترهای خود را از یک صفحه به صفحه ی دیگر  یا از گزارشی به گزارش دیگر ( به شرط آن که هردو گزارش در یک Workspace باشند) انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا